Przegląd najważniejszych cech ergonomicznego krzesła

Gdy zależy nam na krześle nie tylko atrakcyjnym wizualnie, ale również ergonomicznym, wcale nie musimy obawiać się o to, że jego zakup okaże się wydatkiem, z którym nasz budżet nie będzie w stanie się uporać.

Okazuje się, że podstawowe regulacje, które przesądzają o ergonomicznym charakterze siedziska bez trudu można znaleźć nawet podczas analizy foteli z tak zwanej średniej półki cenowej. Tu na pierwszy plan wysuwa się tak zwana mobilna baza pięcioramienna, która zapewnia stabilność, nie bez znaczenia wydaje się jednak również obecność amortyzatora, dzięki któremu można regulować wysokość siedziska oraz wyprofilowanej pianki o odpowiednich parametrach. W cenie są również regulowane podłokietniki i wyprofilowane oparcie, ciekawym rozwiązaniem jest też poddające się regulacji oparcie odcinka lędźwiowego kręgosłupa.

Szukając krzesła ergonomicznego nie można tez zapominać o mechanizmie synchronicznym znanym z tego, że umożliwia łatwą zmianę kąta odchylenia oparcia względem siedziska. Siedzący mają różną wagę, mile widziana jest więc możliwość dostosowania sprężystości odchylenia oparcia do ich ciężaru. Dzięki temu możliwe staje się jednoczesne przemieszczanie nie tylko samego siedziska, ale i oparcia w ustalonej odpowiednio zależności, a choć zmiana ustawienia następuje jednocześnie, odbywa się pod różnymi kątami.

ergonomiczny fotel biurowy Brzmi to dość tajemniczo, choć efekt jest znakomity, użytkownik zawsze znajduje się bowiem w odpowiedniej, często zmienianej pozycji. Innym aspektem, który często jest pomijany, jest odpowiednie edukowanie osób, które mają korzystać z tego rodzaju krzeseł. Bywa, że nie są one wcale świadome tego, jakie cechy są charakterystyczne dla siedziska prawdziwie ergonomicznego. To właśnie pracownicy są osobami, z myślą o których stosowane jest to rozwiązanie. Trudno zatem mówić o zasadności podejmowanych przez pracodawcę wysiłków, jeśli nie są oni świadomi dostępnych w nim funkcji, a tym samym nie wiedzą, jak z nich skorzystać.

Zobacz również