Jak krzesło biurowe wpływa na nasze zdrowie?

Podczas wyboru mebli biurowych najczęściej zastanawiamy się nad ich profesjonalnym wyglądem oraz nad charakterem wykonywanej przez nas pracy. Błędem jest jednak spychanie na dalszy plan tych kwestii, które są związane z naszymi indywidualnymi potrzebami.

Zwykło się zatem uważać, że meble powinny współgrać z konkretną przestrzenią, w której się pojawią, oczekuje się przy tym od nich nie tylko estetyczności, uniwersalności oraz praktyczności, ale i komfortu, jaki mają zapewniać swojemu właścicielowi. W praktyce oznacza to, że ergonomia zyskuje status kryterium o szczególnym znaczeniu, a tym samym właśnie na niej powinna się skupiać nasza uwaga.

regulowany fotel biurowy

Oczywiście, nie możemy zapominać o tym, że ogromne znaczenie ma solidność wykonania, funkcjonalność, a często również modny design, jeśli jednak zastanawiamy się nad tym, co powinno przesądzać o naszym wyborze, nie ma wątpliwości, co do tego, że powinniśmy pozwolić dojść do głosu naszemu kręgosłupowi. Dla nikogo zaskoczeniem nie powinno być dziś to, że jeśli krzesło biurowe zostanie dobrane w niewłaściwy sposób, może prowadzić do szczególnie poważnych problemów ze zdrowiem bez względu na to, ile godzin w ciągu dnia spędzamy za biurkiem. Kręgosłup i mięśnie grzbietu bardzo źle reagują na długie, a jednocześnie systematyczne obciążenie. Najpierw pojawia się ból pleców i głowy, a w dalszej kolejności także ból barków i karku, nie mija zaś wiele czasu, a okazuje się, że wszystkie wspomniane dolegliwości zaczynają nam towarzyszyć niemal stale.

Okazuje się przy tym, że nie powinniśmy obawiać się wyłącznie bólu fizycznego. Równie groźne są trwałe deformacje kręgosłupa, a w dalszej kolejności zmiany zwyrodnieniowe stawów. Pewnym problemem stają się też trudności z koncentracją, z biegiem czasu i one bowiem narastają. Jeśli więc tylko istnieje taka możliwość, najlepszym rozwiązaniem jest wybór fotela wyposażonego w szeroki wachlarz regulacji. Możemy go wówczas dopasować do naszych indywidualnych potrzeb i to nawet, jeśli mamy świadomość tego, że często się one zmieniają. Regulacja wysokości siedziska to zatem absolutne minimum.

Zobacz również