Optymalne krzesło obrotowe

Typowa praca pracownika biurowego oznacza osiem godzin dziennie w pozycji siedzącej, tylko ze sporadycznymi przerwami, które zwykle są za krótkie.

W takich warunkach konieczne jest posiadanie odpowiedniego krzesła obrotowego, które będzie wspomagało kręgosłup i resztę ciała w utrzymywaniu pozycji siedzącej, która bynajmniej nie jest dla nas korzystna.

Fotele obrotowe 

Zapewnienie sobie wygodnego miejsca do pracy nie jest polecane, ale jest absolutną koniecznością, zwłaszcza jeśli już posiadamy jakieś problemy z kręgosłupem lub pracujemy przy komputerze, a także w przypadku kobiet w ciąży. Odpowiednie do pracy krzesło to takie krzesło, na którym będziemy się dobrze czuli i do tego zapewni nam ono szeroką możliwość regulacji, by dokładnie dopasować je do naszego ciała. Ważnymi elementami takiego krzesła są wysokie, sięgające ponad łopatki oparcie, sterowane podłokietniki, wyprofilowanie oparcia na poziomie lędźwi, a także odpowiednia podstawa. Powinna ona posiadać pięcioramienną konstrukcję z kółkami dopasowanymi do rodzaju powierzchni, po której będzie poruszał się fotel. Nie można zapominać o wygodzie. Wypełnione pianką siedzisko bynajmniej nie jest niezdrowe.

Osoby z grup ryzyka, czyli kobiety w ciąży i ludzie z problemami z kręgosłupem, powinni kupować atestowane fotele, co jest też dobrym pomysłem dla wszystkich. Najważniejsze jest, by nie mylić krzeseł obrotowych z fotelami obrotowymi. Fotele obrotowe, czyli tak zwane fotele managerskie, są stworzone do które kij pracy na nich lub nieczęstego spędzania z nimi większej ilości czasu. Mają być maksymalnie wygodne i dobrze się prezentować, co jest zazwyczaj osiągane przez ograniczone możliwości sterowania, jednolitą konstrukcje (połączenie siedziska z oparciem) oraz zbyt miękkie wypełnienia.

Krzesła zdrowotne

W czasie siedzenia pracuje duża grupa mięśni szkieletowych i muszą one otrzymywać od fotela odpowiednie wsparcie. W przeciwnym razie pojawią się problemy zwyrodnieniowe stawów, jak również problemy typu żylaki i bóle głowy.

Fotele gabinetowe

Dobrze dopasowany fotel powinien zapewniać naturalne podparcie dla łokci w czasie pracy. Jego siedzisko musi być głębokie i szerokie na tyle, by beż żądnego ucisku ułożyć na nim uda, a ich ¾ znajdowało się na siedzisku. Oparcie powinno być wyprofilowane w anatomiczny kształt „S”, który odciąża kręgosłup. Musi ono też być wysokie i zapewniać realne oparcie na poziomie łopatek, a nie tylko optycznie tam sięgać. Nie powinno też być problemu z poruszaniem się nim po podłodze.

Zobacz również